Startsida / Redaktionellt / Nyheter / Charterrekord i kylan

Charterrekord i kylan

4 januari 2010 kl 10:49

Rekordmånga resor till värmen har sålts i det kalla vintervädret den senaste veckan.

Trots lågkonjunkturen råder rusning efter solresor i kylan. Den senaste veckan har exempelvis Fritidsresor sålt 42 procent fler resor till solen än under samma vecka i fjol, skriver TT.

- Intresset för charterresor är större än på mycket längre. Troligen är det signaler om en ekonomisk ljusning och kommande skattesänkningar i kombination med den köldknäpp som lamslagit Sverige som ligger bakom, säger Peter Hellström, informatör på Fritidsresor.

Ving rapporterar en ökning med mellan 20 och 25 procent och även Apollo ser en ökning.

- Jag tror att många kanske minns den dåliga sommaren vi hade förra året. I år vill man försäkra sig om att få sol under semestern, säger Vings informationschef Magdalena Öhrn.

Resmålen som säljer bäst är Turkiet, Egypten, Thailand, Grekland, Rhodos och Kreta. Resor med helpension ökar kraftigt.

- Många av de som bokar i så här god tid är barnfamiljer. Vi ser att det är väldigt populärt med familjehotell med sol och bad där allt ingår, säger Magdalena Öhrn.

Text: Travel News

 

 

Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Kan du tänka dig att betala extra för att slippa barn på flyget?


Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap