Startsida / Redaktionellt / Nyheter

Ryanair tvingas be Easyjet om ursäkt

16 juli 2010 kl 11:11

 
Easyjets grundare Stelios Haji-Ioannou får skadestånd och en offentlig ursäkt av Ryanair och O'Leary.
- Det är inte ofta någon så arrogant och mäktig som O'Leary tvingas be någon annan om ursäkt offentligt och skriftligt, säger Stelios enligt E-tid.com.
 
Stelios Haji-Ioannou drog Ryanair inför rätta i Storbritannien efter att det irländska flygbolaget publicerat en annons som antydde att han ljög om Easyjets punktlighet. Annonsen innehöll en bild på Stelios som Pinocchio, kallade honom ”Easyjet's Mr Late Again” och bad honom att sluta ljuga om Easyjets förseningar samt återuppta publiceringen av statistik kring ankomsttider.
 
Stelios menade att detta var förtal och att han inte är ansvarig för beslutet att sluta publicera statistiken. Ryanair och dess vd Michael O'Leary bad om ursäkt under den offentliga förhandlingen och skriftligen.

Annonsen får heller inte publiceras igen och Ryanair och O'Leary ska dessutom betala Stelios rättegångskostnader samt ett skadestånd för förtal på 50 000 pund. Ryanair har dessutom köpt en helsida i Daily Telegraph och Guardian under två dagar där man ber om ursäkt, en ursäkt som också ska visas på Ryanair sajt.
 
- Jag skulle vilja dedicera denna lilla vinst till alla resenärer som har drabbats av verbal misshandel och gömda tillägg på grund av O'Leary.
 
Stelios planerar att donera skadeståndspengarna till sin fond som delar ut stipendier till handikappade entreprenörer.
 
Text: Travel News

Kommentarer
 //  10.08.05
Äntligen någon som stod på sig emot O'Leary och sedan donerar pengarna till något gott och inte till "sitt" företag... Kudos Easyjet...
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett

Fler nyheter:

Annons 
Webbfrågan
Kan du tänka dig att betala extra för att slippa barn på flyget?


Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap